Pravda o psoch a ľuďoch

Aj keď je všeobecne známe, že mačky a psy sú absolútne protiklady, psy a ľudia sú si oveľa viac podobní, než sme ochotní pripustiť. Toto poznanie v niektorých ľuďoch spočiatku môže vyvolať zmiešané pocity, predsa len pes je pes a človek je človek. Pochopenie niektorých z týchto charakteristík vám môže pomôcť lepšie nahliadnuť  do ľudskej a psej mysle.

Motivácia

Psy sú pomerne jednoduché bytosti na porozumenie. Keď hrmí a udierajú blesky, chcú sa pritúliť. Ak sú hladní, uprene sa na vás dívajú, kým nedostanú jesť. Keď máte stresy a dlho ste nehrali Frisbee s chlpáčom, môže sedieť pri dverách alebo vám donesie loptu a s úsmevom pripomenie, že je čas na oddych. Správanie ľudí sa od toho psieho príliš nelíši.

Psy motivuje niekoľko vecí: strach, voda, jedlo, sex a hra. Ľudia sú motivovaní veľmi podobne. Radi si dajú teplé jedlo po dlhom dni v práci, zapoja sa do zábavných aktivít s partnerom. Pri spísaní krátkeho zoznamu zistíte, že mnohé aktivity (okrem sexu samozrejme) môžete zdieľať spoločne so svojím psom.

Príslovie

Starého psa nenaučíš novým kúskom. V skutočnosti to platí pre ľudí aj psov. Spôsob, akým sa odstraňujú nesprávne návyky u psa, ešte kým je čas, je zhodný s tým u ľudí. Kreativita a hra pomôžu, aby zmeny zlých zvykov boli menej stresujúce a zaujímavejšie. Napríklad, ak váš partner rád pije mlieko z krabice, nalepte mu malú poznámku "nalej ma!". Pri oboch platí – chváliť, chváliť, chváliť a pohladkať.

Nedorozumenie

Ľudia rovnako ako psi vnímajú viac neverbálnu komunikáciu, intonáciu, emóciu a energiu, ktorú vysielame, než obsah toho, čo hovoríme. Preto je dôležité uvedomiť si to a dávať veľký pozor na všetky tieto aspekty. Vyhneme sa tak mnohým nerozumeniam v ľudskom i zmiešanom človeko- psom partnerstve.

Pridaj medzi obľúbené na profil